Highlights

Fjällrävenloppen 11 feb 23
Snart dags för årets höjdpunkt, Fjällrävenloppen! Lördagen den 11 februari bjuder Hägglunds Ski Team in till en härlig skidfest för hela familjen. Vi fortsätter med

Tävlingsresa till Graningerundan
Hägglunds Ski Team planerar att åka på en gemensam resa till Graningerundan lördagen den 4 februari. Du och din familj är välkomna att följa med

11 feb -23 Fjällrävenloppet
Äntligen dags för Fjällrävenloppet igen!
Lördagen den 11 februari bjuder vi in till en härlig skidfest för hela familjen. Vi fortsätter med det vinnande konceptet från i fjol med att erbjuda en heldag på skidor för hela familjen med barn- och ungdomstävlingarna på förmiddagen och det seedningsgrundande långloppet/motionsloppet på eftermiddagen.
Ny bansträckning
I år anpassar vi banan ytterligare för att få en ännu trevligare åksträckning med bättre och mer stakningsvänlig profil för er som vill seeda er till Vasaloppet.
41 kilometersloppet genomförs som varvlopp på ca 3*13,7 km med roliga inslag som Lilla Rutberget och den nya Bolibompasträckan. Start och mål sker som vanligt på Skyttis IP. Se spårkartor nedan.
Här nedan kommer vi löpande att lägga till information om tävlingen.
Vid frågor kontakta tävlingsledningen på mail fjallravenloppet@hagglundsskiteam.se
eller på tel Rikard 070-1088922, Jonas 070-5817493
- Affisch Fjällrävenloppen 2023
- Inbjudan till Fjällrävenloppet 2023
- Anmälan kan göras till och med 9 februari.
Anmälningsavgifter: 41 km 450 kr, 16 km 250 kr. Därefter 100 kr extra i efteranmälningsavgift oavsett klass fram till 11 februari kl. 11:00. För att underlätta för tävlingsledning/sekretariat ser vi helst att betalning av anmälningsavgiften sker med Swish i samband med anmälan. Nummerlapp hämtas i tävlingssekretariatet i god tid innan start. Visa upp kvitto för swishbetalning. - Anmälan för medlemmar i Hägglunds Ski Team (Klicka här) Medlemmar i Hägglunds Ski Team får 50% rabatt på anmälningsavgiften
- Klubbanslutna åkare i annan förening än Hägglunds Ski Team anmäler sig genom sin egen förenings hemsida och anmälningsväg i SSF TA (Svenska Skidförbundets Tävlingsanmälan).
- Motionsåkare utan föreningsanslutning till SSF TA (Klicka här) Vid anmälan här klickar du i “Är svensk motionär (tävlar inte för någon klubb)” och sedan Fortsätt. Därefter fylls uppgifter i namn, personnummer, Vasa-Id mm. När allt är klart kommer en bekräftelse till angiven mejl.
- Företagsanmälan (Klicka här)
Obs! Denna anmälningslänk är endast för företag och sponsrade företag. - Swishkod anmälningsavgift Fjällrävenloppet Vid Swishbetalning av anmälningsavgiften, märk betalning med: (FL, lopp, klass, namn, förening/företag)
Stavregler / Tävlingsregler Svenska Skidförbundet( se 343.8.1 ) Fjällrävenloppet följer Svenska Skidförbundets riktlinjer för stavmätning vid längdskidtävlingar i klassisk teknik. - PM
- Spårkarta 41 km
- Spårkarta 16 km
- Stadionkarta
- Startlista
- Resultat
- Resultat med mellantider
- Resultat DM Långlopp Ångermanland